Миколаївська загальноосвітня школа І-ІІІ
ступенів № 37
Перший урок на тему:
«Поважаю європейські цінності – будую сучасну Україну!»
для учнів 8 класу
Класний керівник: Матвієнко В.В.
Миколаїв - 2017
Мета:
·
формування загальнолюдських принципів і норм
життєдіяльності людини, суспільства й держави.
·
навчити учнів розуміти грані особистості; розрізняти ознаки самоповаги,
власної гідності; усвідомлювати роль цінностей в житті людини;
·
сприяти становленню адекватної самооцінки учня (розуміння себе як цінності,
людини з правами, свободами, інтересами);
·
виховувати патріотизм, формувати гордість за досягнення своєї
держави.
Ключові
слова: європейські цінності, ціннісне ставлення особистості, ціннісні орієнтації, життєві цінності, самореалізація людини
Матеріали та обладнання: папір і маркери,
дошка і крейда, роздатковий матеріал.
Епіграф:
МИ
ДЛЯ ЄВРОПИ – ЄВРОПА ДЛЯ НАС...
НОВІ ГОРИЗОНТИ ВІДКРИТИ ВЖЕ ЧАС!
Хід уроку
Учитель: Доброго дня,
дорогі діти, шановні батьки! Святково та урочисто розпочався сьогодні для вас
новий навчальний рік. Нехай він буде плідним, радісним, цікавим для всіх учнів
і принесе гарні досягнення в навчанні, сформує міцні знання.
Безперечно, найбільш
пам’ятними в шкільному житті кожного учня є перший та останній дні навчання.
Чому так? Не дивно, адже Перше вересня – це плани, сподівання, мрії, задуми на
весь навчальний рік, а свято Останнього дзвоника – це досягнення, звершення,
успіхи.
Вчені вже давно
довели, що найкраще і найміцніше людина запам’ятовує ту інформацію, яку почула
чи побачила на початку та наприкінці. Мабуть, саме тому такого важливого
значення в нашій державі надають Першому уроку в новому навчальному році. Адже
саме він стає своєрідним орієнтиром для нас із вами.
Перший урок –
незвичайний, бо він не стосується жодного з предметів. Це урок державності,
людяності, а сьогодні – це ще й урок нашої з вами соціальної та національної
свідомості. І я сподіваюся, ви не залишитеся байдужими до того, про що ми
говоритимемо.
Ми з вами живемо в молодій незалежній державі. Нашому
поколінню випало складне й відповідальне завдання – відродження української
державності, мови, нації, будувати європейську Україну, стати частиною
європейської спільноти. За нас ніхто цього не зробить. «Кожна людина
народжується для якоїсь справи» – писав Е. Хеменгуей. Справа сучасної молоді –
це відродження не тільки незалежної гуманної держави, а й держави щасливих і
успішних людей.
Нещодавно наша
країна відсвяткувала річницю Незалежності - 26 років. На перший погляд, це не
так вже і багато, але цілі століття передували цій важливій сторінці історії
України. Щасливі ми, що народилися на такій чудовій, багатій, мальовничій землі
― в нашій славній Україні.
Діти,
сучасний світ – багатомірний,
динамічний і суперечливий. Це світ
складних альтернатив, тривог і
надій. Жити нині
ізольовано від світового
співтовариства практично неможливо
жодній країні. Тому важко
знайти країну, яка б
не вступала в
стосунки з іншими
державами. Європа не навколо нас. Вона - у нас самих. Прагнення до європейського рівня життя,
європейських цінностей і стандартів визначило європейський вибір нашої країни.
Презентація
свого друга
Кожен учень отримує аркуш на якому написані людські
якості. Вам потрібно вручити одну якість другу, якому вона відповідає.
терпіння
|
повага
|
чесність (правдивість, щирість)
|
креативність
|
вимогливість
|
впевненість у собі
|
сміливість у відстоюванні своєї думки, поглядів
|
самоконтроль (стриманість, самодисципліна)
|
ініціативність
|
саморозвиток
|
активність
|
позитивне настроювання
|
доброзичливість
|
толерантність
|
відповідальність
|
об’єктивність
|
Вчитель: ось ці якості це і є людські
цінності.
ЯКІ ЦЕ – ЄВРОПЕЙСЬКІ ЦІННОСТІ? Це те, що ми цінуємо в людині чи суспільстві, заради якого ми діємо, витрачаємо
сили, час, гроші, здоров'я, заради якого ми живемо.
Європейські цінності – це загальнолюдські принципи і норми життєдіяльності людини, суспільства
й держави. Важливо, що в європейському житті існує повага й прагнення до
повного дотримання цих цінностей. Основними нормами й принципами функціонування
європейської спільноти є:
Демократія – це такий спосіб управління державою, коли
населення має можливість вільно обирати тих, хто ними управляє і піклується про
добробут й гарне життя всіх громадян в однаковій мірі. Це свобода слова й
вибору, але не вседозволеність. Свобода здійснюється в рамках закону, перед
яким всі рівні.
Верховенство права – вся діяльність в державі базується на
законах, які всі мають виконувати. Суперечності й спори вирішуються також на
основі норм і принципів, що містяться в законах, мирним шляхом.
Рівні умови для всіх, це коли створені умови для всіх, хто
бажає, незалежно від статі, віку, національності та віросповідання, вільно
навчатися, працювати. Це повага до прав людини – право на життя, здоров’я,
освіту, право обирати релігію й мову спілкування.
Побудова суспільства турботи й справедливості – це суспільство,
в якому всі піклуються один про одного і поважають один одного. Податки
спрямовуються на виплату пенсій, заходи з охорони здоров’я, на допомогу
безробітним, забезпечення недієздатних осіб (інвалідів). Цей процес називається
«побудова системи соціального захисту», яка має захищати уразливих членів
суспільства.
Повага до себе й інших складається з таких цінностей як
терпимість, повага та взаєморозуміння.
Повага до етнічних і культурних особливостей є важливим
здобутком ЄС.
Мир. ЄС докладає зусиль для забезпечення миру й стабільності як
в середині об’єднання, так і за його межами. Іноді в родині європейських
народів трапляються непорозуміння, як в усіх родинах. Але лідери європейських
країн вирішують їх мирним шляхом і мирно співпрацюють один з одним заради
спільного розвитку. ЄС допомагає підтримувати мир і в сусідніх країнах. ЄС
надає найбільшу допомогу біженцям – це особи, що тікають з рідної країни, в
якій ведуться війни або конфлікти.
Перегляд відеоролика
«Європа починається з тебе»
Які цінності ви побачили?
Це Європа чи Україна? А чи можемо ми так чинити? Що для цього треба
зробити?
Вправа
«Інформаційна хвилинка»
Визначено шість ступенів основних європейських цінностей.
Я пропоную учням об’єднатися в групи. Шестеро дітей по черзі вибирають і зачитують одну цінність, потім запрошують
учнів до своєї групи.
Перший ступінь – гуманістичне мислення (людина стоїть у
центрі подій), латинське слово "humanitas" означає "людяність".
Другий ступінь – раціональність (означає, що раціональне
мислення визначається розумом як єдиним джерелом пізнання).
Третій ступінь – секулярність (означає відокремлення
політичних і релігійних організацій, політики та релігії, держави і державної
церкви).
Четвертий ступінь – правова держава (включає чотири
принципи: основні права, розподіл влад, прогнозованість дій держави, механізми
безпеки).
П'ятий ступінь – демократія (означає політичний порядок,
при якому панування спирається на волю народу і влада підзвітна народові).
Шостий ступінь – права людини як найбільший успіх
людського розвитку (вперше рівні права забезпечуються всім людям).
Вправа «Що дані цінності означають для мене»
Життєві цінності
можна визначити, використовуючи такий принцип:
• Складіть
список того, що робить вас щасливим.
• Проаналізуйте,
наскільки кожен пункт для вас життєво важливий? Якщо ви спокійно або зі скрипом
можете прожити без цього - викреслюйте.
• Періодично
повертайтеся до списку, проводячи його аудит, поки не залишиться п’ять пунктів.
Це і будуть ті
життєві цінності, які визначають ваше життя. Найімовірніше, вони будуть
відображати ваш світогляд, який сформувався під впливом оточуючих вас людей і
життєвого досвіду.
Цінність
|
Вибери 10 цінностей, важливих
для тебе
|
З обраних 10
цінностей вибери 5
|
Спробуй пронумерувати
їх за ступенем значимості
|
Воля
|
|||
Наполегливість
|
|||
Відвертість
|
|||
Скромність
|
|||
Здатність розуміти
|
|||
Самоповага
|
|||
Довіра
|
|||
Віра
|
|||
Краса
|
|||
Терпіння
|
|||
Сила
|
|||
Вірність
|
|||
Любов
|
|||
Ніжність
|
|||
Щирість
|
|||
Життєрадісність
|
|||
Благополуччя
|
|||
Уміння спілкуватися
|
|||
Честь
|
|||
Гідність
|
|||
Мудрість
|
|||
Друзі
|
|||
Самодисципліна
|
|||
Незалежність
|
|||
Рішучість
|
|||
Прагнення до знань
|
|||
Здатність мислити
|
|||
Розум
|
|||
Доброта
|
|||
Совість
|
|||
Багатство
|
|||
Свобода
|
|||
Відповідальність
|
|||
Здоров'я
|
|||
Гармонія в сім'ї
|
|||
Цікава робота
|
|||
Творчість
|
Питання для обговорення
Яку інформацію для роздумів ви отримали, виконуючи цю
вправу?
Чому важливо в житті мати особисті цінності?
Як ви вважаєте, під впливом чого формуються цінності?
(Відповідь: сім'я, релігія, культура, друзі, засоби масової інформації тощо.)
Чи змінюються з часом цінності? (Деякі цінності є
базовими, центральними; вони практично
не змінюються упродовж життя, інші ж цінності будуть трансформуватися).
Вчитель. Гідна самореалізація людини — мета цивілізаційного
розвитку України. Під гідною
самореалізацією можна розуміти розкриття життєвого потенціалу людини в
тілесному, творчому й духовному вимірах, що робить її креативною, а тому
корисною для сучасного інноваційного суспільства. Така самореалізація органічно
поєднує індивідуальні та комунікативні можливості людини. Гідна самореалізація
означає діяльність, яка не лише розкриває здібності людини, здійснює її цілі й
цінності, а й приносить задоволення її потреб та потреб її родини.
Гідно
самореалізована людина є щасливою — і в професії, і в родині, і в соціальному
громадянському просторі. Така людина вступає у відносини, здатні створювати
відкрите демократичне суспільство, яке не знищує свободу в обмін на
"щастя", а робить економічну, політичну, духовну свободу особистості
умовою свого розвитку.
(Відео «Україна – моя Батьківщина» .
Вправа
«Асоціативний кущ»
Кожна дитина відповідає на питання: Що таке “Європа”? Які
асоціації у Вас виникають зі словом “Європа”?
Вчитель.
А тепер давайте поговоримо про європейські символи.
Прапор – являє
собою синє полотнище з
дванадцятьма золотими зірками в центрі,
розміщеними по колу, і символізує союз народів Європи. Кількість зірок
незмінна, коло є уособленням єдності, число 12 символізує досконалість і повноту. Це
також і кількість місяців року, і кількість цифр на циферблаті годинника, і
кількість апостолів І. Христа. (Показують на
стенді або на плакаті).
Гімн –
«Ода до радості» з 9 симфонії Л. Бетховена
Бажаю щоб і у вас були присутні такі якості, що допомогли
б вам досягти успіху в житті. А ми мандруємо далі.
Вправа «Астролог»
(діти виходять до
дошки, по черзі прикріплюють зірочку)
Як гарно засяяло наше зіркове небо, нехай ваші мрії,
побажання, прогнози стануть реальністю. Я переконана, що кожен із вас виросте
справжньою людиною, а можливо стане ще й гордістю держави і не тільки!
Вчитель. Завершуючи наш урок, ми можемо сказати, що Україна – складова частина
Європи. І доказом цього є рішення Європейського
парламенту (червень 2017 року) про
надання безвізового режиму для громадян України. Президент П. О. Порошенко
зазначив, що «це рішення для нас, українців, є символом приналежності нашої
країни до спільного європейського цивілізаційного простору».
Ми повернули
сьогодні наш шкільний глобус і крізь сітку меридіанів і паралелей побачили, чим
багата наша держава і що вона може із впевненістю просуватися до єдиного
європейського простору, бо може зробити вагомий внесок у розбудову нової об’єднаної
Європи.
А ось ці журавлики нехай несуть мир і злагоду
у взаємопорозумінні між Україною і країнами Європи.
(Учитель роздає дітям символічні паперові журавлики)
(Відео, аудіозапис пісні «Молитва за Україну»)
Підсумок. Дорогі учні, бажаю добре
вчитися, аби згодом свої знання віддати нашій рідній Україні. Я переконана, що наша
держава може з впевненістю просуватися до єдиного європейського простору, бо
здатна зробити вагомий внесок у розбудову нової об'єднаної Європи. Наше місце — в Європейському Союзі. Наша мета — Україна в
Об'єднаній Європі. У Європі — історичний шанс України розкрити свої можливості.
Кожен крок до Європи — це нові можливості для мільйонів українців. Ми — вже не «узбіччя» Європи. Ми знаходимося
у центрі Європи, і лише в єдності сила
Європи.
Вправа
«Інформаційна хвилинка»
|
Перший ступінь – гуманістичне мислення (людина стоїть у центрі подій),
латинське слово "humanitas" означає "людяність".
|
Другий ступінь – раціональність (означає, що раціональне мислення
визначається розумом як єдиним джерелом пізнання).
|
Третій ступінь – секулярність (означає відокремлення політичних і
релігійних організацій, політики та релігії, держави і державної церкви).
|
Четвертий ступінь – правова держава (включає чотири принципи: основні
права, розподіл влад, прогнозованість дій держави, механізми безпеки).
|
П'ятий ступінь – демократія (означає політичний порядок, при якому
панування спирається на волю народу і влада підзвітна народові).
|
Шостий ступінь – права людини як найбільший успіх людського розвитку
(вперше рівні права забезпечуються всім людям).
|
Немає коментарів:
Дописати коментар